• بازگویی داستان شهر ۴۵۰۰ ساله در موزه ملی ایران

دکتر کورین کاستل از دانشگاه لیون فرانسه فردا دوشنبه ۲۱ اسفند به ارائه نتایج کاوش‌های پنج ساله خویش در مکان باستانی تَل الرودا؛ سوریه، در موزه ملی ایران خواهد پرداخت.
به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، این باستان‌شناس متخصص عصر مفرغ بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۳ کاوش‌های باستان‌شناختی تَل الرودا را هدایت کرد که در نتیجه آن اطلاعات مهمی از این شهر کهن عصر مفرغ به دست آمد. طبق گفته دکتر کاستل این شهر مستحکم به شکل دایره‌ای ساخته شده و دارای شبکه‌ای از خیابان‌ها است. سکونت در تل الرودا در اواسط هزاره سوم پیش از میلاد آغاز و در حدود ۲۲۰۰ پیش از میلاد متروک شده است. دکتر کاستل تأکید کرد که برخلاف تصورات پیشین، فرآیند شهرنشینی در استپ‌های خشک شمال بین‌النهرین تقریباً هم‌زمان با سایر مناطق آغاز شد. وجود این شهر کهن در سوریه و شهرهای مشابه آن حاکی از این است که جنوب بین‌النهرین دیگر نمی‌تواند به عنوان منشأ شهرنشینی که نواحی پیرامونی آن در مرحله دوم شهرنشین شده‌اند، قلمداد گردد.
وی در پایان افزود وجود شهرهای استپی شمال بین‌النهرین در منطقه حاشیه‌ای در هزاره سوم پیش از میلاد موجب شده که سؤال‌های متعددی در خصوص ماهیت، کارکرد و ساختار اجتماعی، مدل‌های معیشتی ساکنین آن‌ها، شیوه حرکت و جابجایی در این منطقه، نقش کوچ‌نشینان و عشایر در شکل‌گیری و تداوم آن‌ها، شکل گیرد که یک نقطه‌نظر کاملاً جدید برای مطالعه شهرنشینی و نخستین شهرهای استپی در مناطق پست غربی ایران، از دشت‌های خوزستان تا دشت میان کوهی زاگرس ارائه می‌دهند.
علاقمندان می‌توانند فردا دوشنبه ساعت ۱۱ در تالار سخنرانی موزه ملی ایران واقع در خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان ۳۰ تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک در موزه ملی ایران حضور یابند.

Scroll