• برگزاری نخستین کارگروه نمایشگاه “میراث مشترک راه ابریشم” در قزاقستان

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران نخستین کارگروه نمایشگاه سیار “میراث مشترک راه ابریشم” در پایتخت قزاقستان برگزار شد.
دراین نشست که در سالن همایش کتابخانه موزه ملی جمهوری قزاقستان در شهر نورسلطان، پایتخت این کشور در روز دوشنبه ۲۷ خردادماه ۱۳۹۸ برگزار شد، مدیران و معاونین موزه های کشورهای ایران، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، رئیس دپارتمان مطالعات بین فرهنگی و منطقه ای دانشگاه کپنهاگ، رئیس هیات مدیره نمایشگاه های متقابل در کمیته بین المللی موزه ها (ایکوم)، رئیس یونسکو شاخه آلماتی و رییس همکاری مشترک اتحادیه اروپا در قزاقستان حضور داشتند.
جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران که در این اجلاس شرکت داشت اعلام کرد: این پروژه یکی از برنامه های مصوب در چارچوب طرح سه ساله بین یونسکو و اتحادیه اروپا در خصوص میراث مشترک کشورهای مسیر جاده ابریشم تحت عنوان “میراث راه ابریشم : کریدور آسیای مرکزی، افغانستان و ایران، ابعاد بین المللی سال میراث فرهنگی اروپا” صورت گرفته است.
وی ضمن ابراز خرسندی از نتایج این برنامه، هدف از برگزاری آن را توانمند سازی در راستای حفاظت از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، افزایش و ترویج آگاهی نسبت به میراث فرهنگی راه ابریشم، استفاده ازجایگاه میراث فرهنگی به عنوان ابزار توسعه پایدار بیان کرد.
جبرییل نوکنده همچنین در خصوص مباحث مطرح شده در این اجلاس گفت: در این کارگروه موضوعاتی همچون بررسی عناوین پیشنهادی نمایشگاه، طرح محتوایی، نحوه انتخاب آثار، ایجاد فرصت تعامل و گفتگو بین موزه ها و ایجاد شبکه ارتباط بین موزه های ملی کشورهای مورد نظر به تبادل نظر گذاشته شد.
وی همچنین زمان برگزاری نمایشگاه را در شش ماه دوم سال ۲۰۲۱ اعلام کرده و افزود: موزه ملی ایران میزبان ادامه این نشست در سال جاری بوده و مقرر شد در اجلاس بعدی در تهران جزئیات بیشتری از نحوه برگزاری این نمایشگاه مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
جبرییل نوکنده در خصوص بیانات خود در این کارگروه گفت: این کارگروه فرصت بسیار مغتنمی برای گفتگوی بین موزه های کشورهای این منطقه است که نقش مهمی در شکل گیری تاریخ تمدن بشر داشته و میراث مشترک ارزشمند و تاریخ عمیق فرهنگی دارند. ضروری است برای ارتقا سطح آگاهی مان از این سرزمین و موضوعات مشترک، همکاری و تعامل بیشتری صورت گیرد.
موزه های ملی هر کدام از این کشورها در برگیرنده میراث مشترک آنها محسوب می شود و ما نیز اعضای یک خانواده هستیم.

شایان ذکر می باشد این نشست در ادامه کنفرانس بین‌المللی “افغانستان، آسیای مرکزی و ایران- میراث مشترک در مسیر راه ابریشم و کریدورهای اروپا” است که در آبان ماه ۱۳۹۷ در سمرقند ازبکستان برگزار شد.

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش
https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

 

Scroll