• مروری بر زندگی استاد صادق ملک شهمیرزادی

دکتر صادق ملک شهمیزادی ملقب به ” شاپور “در ۴ اردیبهشت سال ۱۳۱۹ در شهمیرزاد، استان سمنان دیده به جهان گشود. در خرداد ۱۳۴۸ از مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شیکاگو فارغ‌التحصیل شد و دکترایش را در سال ۱۳۵۶ از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد. ایشان از تیرماه ۱۳۴۹ به استخدام گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران درآمد و تا سال ۱۳۷۹ در آن دانشگاه خدمت کرد. علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، ایشان سرپرستی کاوش‌های متعددی در محوطه‌های سگزآباد، زاغه، پوئینک ورامین، آق‌تپه گلستان و طرح ۵ ساله بازنگری محوطه سیلک را به عهده داشت. کاوشهای سیلک که با هدایت ایشان انجام گرفت از جمله برنامه های موفق باستان شناسی در ایران محسوب می شود.

در مهر ماه ۱۳۹۴ مراسم بزرگداشتی از سوی موزه ملی ایران و  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به پاس پنجاه تلاشهای ایشان در زمینه آموزش و پژوهش در رشته باستان شناسی در موزه ملی ایران برگزار شد.

دکتر ملک شهمیرزادی در زمینه انتشارات علمی و آموزشی باستان شناسی بسیار فعال بودند. از ایشان  ده‌ها کتاب و مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی بجای مانده است. از جمله تالیفات موفق ایشان کتاب “ایران در پیش از تاریخ: باستان‌شناسی ایران از آغاز تا سپیده‌دم شهرنشینی و کتاب ” واژه نامه باستان شناسی” است که از منابع رشته باستان شناسی در دانشگاه های ایران محسوب می شوند. آخرین کتاب ایشان در خصوص فرهنگ کاسپی اخیرا از سوی موزه ملی و پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر شد.

Scroll