• نمایشگاه «ایران، مهد تمدن ها» در اسپانیا گشایش یافت

نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی ایران با عنوان «ایران، مهد تمدن ها» روز پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ با حضور حسن قشقاوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران، سزار آئوگوستو آسنسیو، معاون فرهنگی استاندار آلیکانته و تعدادی از مقامات محلی ایالت والنسیا در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، حسن قشقاوی در مراسم افتتاحیه، برگزاری این نمایشگاه را مهم ترین رویداد فرهنگی در تاریخ چهارصد ساله روابط دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: توسعه و ارتقا همکاری های فرهنگی نقش مهمی در افزایش شناخت متقابل بین ملت ها و نزدیکی بیشتر آنها نسبت به یکدیگر خواهد داشت.

سفیر کشورمان در اسپانیا همچنین به برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده برای اجرای گروه موسیقی ایرانی در محل برگزاری این نمایشگاه در ۲۷ مارس (۷ فروردین ۹۸) برای ارائه جلوه دیگری از هنر در ایران اشاره و اظهار امیدواری کرد این برنامه ها به گسترش هر چه بیشتر مراودات فرهنگی میان ملت های دو کشور منجر شود.

جبرئیل نوکنده نیز به اقدام ها و تلاش های صورت گرفته در جهت برگزاری نمایشگاه ایران، مهد تمدن ها در اسپانیا اشاره کرد و گفت: موزه‌های باستان شناسی جلوه‌ای از اسناد تمدن بشری محسوب می‌شوند، تبادل این گنجینه در صحنه بین المللی موجب درک ریشه‌های فرهنگی کشور‌ها می‌شود.

جبرئیل نوکنده افزود: ایران و اسپانیا دو کشور دوست و دارای روابطی دیرینه هستند، امروز افتخار آن را داریم که این نمایشگاه را در اسپانیا افتتاح کنیم و در آینده‌ای نزدیک شاهد برگزاری نمایشگاهی از آثار تاریخی اسپانیا، در تهران خواهیم بود.

سزار آئوگوستو آسنسیو، معاون فرهنگی استاندار آلیکانته نیز ضمن ابراز خشنودی از برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران و تشکر از مدیران موزه ملی ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در کمک به تحقق این موضوع، بر اهمیت همکاری‌‌های فرهنگی میان ایران و اسپانیا و نقش آن در تقویت و توسعه مناسبات دو کشور تأکید و تصریح کرد: در ماه سپتامبر آینده نیز نمایشگاهی از آثار کشور اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار می‌‌‌شود.

نمایشگاه “ایران، مهد تمدن” با افتتاح در موزه الیکانته واقع در والنسیای اسپانیا تا شهریورماه برای بازدید علاقمندان برپا است؛ آثار «ایران مهد تمدن» با قدمت بیش از ۲۰۰ هزار سال قبل (اثری از غاری در گیلان) تا دوران صفویه به نمایش گذاشته می‌شود.

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش

https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

Scroll