• کنفرانس مطبوعاتی نمایشگاه “ایران، مهد تمدن” در شهر آلیکانته

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران روز پنجشنبه ۲۳ اسفندماه سالجاری کنفرانس مطبوعاتی نمایشگاه “ایران، مهد تمدن” با حضور حسن قشقاوی سفیر سفیر ایران در اسپانیا، دکتر جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران،  سزار آگوستو آسنسیو معاون فرهنگی‌ استان آلیکانته، مانوئل الپینا مدیر اجرایی آلیکانته، هری توپان مدیر موزه درنتس هلند، جوسپ آلبرتو کورتس گاریدو رئیس موزه باستان شناسی آلیکانته، سزارسانچز پرز استاندار آلیکانته و جمعی از خبرنگاران ایرانی و اسپانیایی در موزه باستان شناسی شهر آلیکانته برگزار شد.

دکتر جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران با بیان اینکه اقدامات مشترک در حوزه های فرهنگی و هنری زمینه ساز رشد و اعتلای دیپلماسی فرهنگی خواهد بود اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های دوسویه از آثار فرهنگی در دو کشور دوست و صاحب روابط دیرینه ایران و اسپانیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به یقین نه تنها موجب قرابت مردم بزرگ اندیش ایران و اسپانیا وتحکیم رشته های مشترک فرهنگیشان است، بلکه نمایشی از اقتدار و غنای تمدنی است که متعلق به همه بشریت بوده و از مرزهای جغرافیایی و تنوع قومی ملیتی فراتر رفته و زمینه ساز اشتیاق برای گفتگوی ملت ها خواهد بود.

وی در مورد این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه ۱۹۶ اثر از بیش از ۶۰ محوطه  باستانی ایران برای نمایش انتخاب شده و معرفی جامعی از فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایران است. این نمایشگاه از نظر قدمت زمانی مشتمل بر آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا اسلامی (دوران صفوی) را در برگرفته است و قدیمی ترین اثر ابزاری سنگی مربوط به غار دربند رشی در گیلان با قدمتی بیش از دویست هزار سال است. آثاری این نمایشگاه از محوطه های  شوش، شهرسوخته، تخت جمشید پاسارگارد، چغازنبیل، تخت سلیمان و… انتخاب شدند که  همه این ها در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

دکتر نوکنده افزود: امیدواریم بازدید کنندگان از این نمایشگاه لذت ببرند، در آستانه بهار طبیعت و نوروز ایرانی برای همه جهان صلح و آرامش را آرزومندم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا گفت: نمایشگاه های فرهنگی پنجره ای برای روابط بین ملت ها و دولت هاست تا از نزدیک با فرهنگ و تمدن یکدیگر آشنا شوند.

حسن قشقاوی افزود: ایران و اسپانیا ۴۰۰ سال است که رابطه دیپلماتیک دارند و تبادل سفیر دارند. هر چند نفر از شهروندان اسپانیا اگر بخواهند به ایران بیایند و آثار تاریخی بیشتری را از نزدیک ببینند می توانند بدون مراجعه به سفارت به راحتی بروند فرودگاه و ظرف یک دقیقه ویزای توریستی ایران را دریافت کنند.

وی افزود: ملت های متمدن نظیر ایران و اسپانیا هیچگاه روی خوشی به تروریستها نشان نخواهند داد و ما همیشه همکاری های خوبی برای مبارزه با افراطی گری و تروریست داشتیم. کشورهای متمدن همیشه سعی می کنند دیوارها را بردارند تا ملت ها بیشتر با هم آشنا شوند و نه اینکه دیوار بکشند.

در پایان این کنفرانس مطبوعاتی از کاتالوگ نمایشگاه “ایران، مهد تمدن” نیز رونمایی شد.

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش

https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

Scroll