• گفتگو درباره همکاری های موزه ای بین ایران و بلژیک

امروز سه‌شنبه ۸ مردادماه ۱۳۹۸ ورونیک پتی، سفیر پادشاهی بلژیک در تهران با مدیر موزه ملی ایران در دفتر کار وی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، در این جلسه که با حضور کارشناسان امور بین‌الملل موزه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد دو طرف در مورد همکاری‌های فرهنگی بین موزه‌ای مذاکره کردند.

سفیر بلژیک در تهران ابراز امیدواری کرد در سال ۲۰۲۰ میلادی به مناسبت ۱۳۰ سالگی روابط دیپلماتیک ایران و بلژیک برنامه‌های فرهنگی مشترکی را با موزه ملی ایران برگزار کنند.

دکتر جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران ضمن استقبال از پیشنهاد سفیر بلژیک، با اشاره به سوابق پژوهشی باستان‌شناسان بلژیکی در ایران علی‌الخصوص کاوش‌های آنان در مکان های مهمی چون هکلان، دم گر پرچینه، قلعه نسار و ورکبود در پشتکوه که یافته‌های آن اکنون در مخازن موزه ملی ایران نگهداری می‌شود و گزارش‌های آن منتشر شده، تصریح کرد روابط علمی و فرهنگی ایران با کشور بلژیک سابقه درخشانی دارد و می‌توانیم به این مناسبت با برگزاری نمایشگاه یافته‌های این کاوش‌ها و انتشار نتایج آنها در یک مجله پیشینه و نتایج آنها را در معرض دید علاقمندان و پژوهشگران قرار دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: موزه ملی ایران آمادگی دارد با موزه‌های باستان‌شناسی بلژیک در زمینه همکاری‌های بین موزه‌ای و برگزاری نمایشگاه‌های متقابل همکاری کند.

سفیر بلژیک و همراهان پس از این دیدار از موزه ایران باستان دیدن کردند.

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش

https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

Scroll