• گشایش نمایشگاه تک اثر متقابل موزه ملی ایران و موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران

موزه ملی ایران با مشارکت موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران در گرامیداشت هفته میراث فرهنگی  نمایشگاه “تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی ” از تاریخ ۲ خرداد ۱۴۰۱در این دو موزه برگزار می نمایند.

جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران با اعلام این خبر گفت:  در راستای گرامیداشت هفته میراث فرهنگی و افزایش سطح همکاری‌های موزه ای نمایشگاه تک اثر در ساری و نمایش منتخبی از  الواح گلی باروی تخت‌جمشید بازگشتی از آمریکا در موزه تخت جمشید، موزه ملی ایران  بر آن شد با همسایه شمالی خود، موزه آبگینه هم به تبادل نمایشگاه تک اثر بپردازد.

وی ادامه داد: بنا به موضوع موزه آبگینه، یک ریتون شیشه‌ای از دوره هخامنشی به موزه آبگینه ارسال شد. آثار شیشه‌ای سالم و قابل نمایش از دوره هخامنشی در کل جهان کم‌یاب است و این ریتون شیشه‌ای با نقش گاو که شیری به آن حمله کرده است از نظر نقش یک شاهکار است. چرا که در کار شیشه‌ای، پس از قالب زدن خمیر مذاب، تا زمان سرد شدن آن، هنرمند فرصت کوتاهی برای انجام تزئینات دارد و در آوردن چنین نقش پیچیده‌ای، حتی با فناوری امروز هم دشوار است.

رییس کل موزه ملی ایران در خصوص شی امانت گرفته شده از موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران گفت: کاسه شیشه‌ای هم که از موزه آبگینه به موزه ملی آمده است با فرم لبه S شکل، تزئینات گلبرگ‌های قاشقی و حاشیه‌های کنده در نوع خود بی‌نظیر است. نمایش این اثر در کنار نمونه طلایی آن با کتیبه‌ای سه‌ زبانه از خشایارشا فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع هنری و تکنیکی دوره هخامنشی است. خاصه آنکه این فرم کاسه‌ها را در نقش برجسته‌های هخامنشی هم می‌توان رویت کرد.

جبرییل نوکنده در پایان خاطر نشان ساخت: موزه ملی ایران در صورت مساعد بودن شرایط حفاظت و امنیت موزه های متقاضی،  برگزاری نمایشگاه‌های استانی و تک اثر را در برنامه کاری خود قرار دارد چنین رویدادهایی موجب  افزایش دانش و آگاهی مخاطبین بوده و آن ها را قدرتمندتر و توانمندتر می‌سازد و این قدرت موزه‌هاست.

این نمایشگاه تا تاریخ  ۳۱ خرداد ۱۴۰۱  پذیرای علاقمندان در موزه ایران باستان است.

 

Scroll