• بازگشایی موزه ملی ایران به همراه پروتکل ویژه بازدید

موزه ملی ایران که از ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ به علت همه‌گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۹ پذیرای علاقمندان خواهد بود. با توجه به بحران بیماری کرونا محدودیت های در بازدید اعمال شده و به منظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و همچنین صیانت آثار موزه ای دستورالعمل ویژه بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می گردد و ضروری است کلیه بازدیدکنندگان پیش از مراجعه به موزه ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه کرده و موارد آن را رعایت نمایند.

جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران با اعلام خبر بازگشایی این موزه گفت:

بازگشایی کامل همه بخش های موزه شاید در بحران کرونا امکان پذیر نباشد، اما در تلاش هستیم  تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را بازگشایی کنیم. در مرحله اول از تاریخ ۴ خرداد لغایت ۹ خرداد صرفا “نمایشگاه کشفیات باستان شناسی سال ۱۳۹۸” گشایش یافته و از تاریخ ۱۰ خرداد موزه ایران باستان از دوره آغاز عیلامی تا پایان دوران ساسانی یعنی طبقه همکف آن قابل بازدید می شود. اخبار و برنامه ها ی مرتبط با بازگشایی سایر قسمت ها، گام به گام متعاقبا از درگاه های رسمی موزه ملی ایران اعلام خواهد شد.

رییس کل موزه ملی ایران ادامه داد: انتظار است که این بار با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه ها برویم و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشیم.بی شک این روزگار سخت طی خواهد شد و تاریخ نظاره گر رفتار ماست.

یادآور می گردد: ” نمایشگاه کشفیات باستان شناسی  ایران سال ۱۳۹۸″ با حدود ۱۲۳ شیء از محوطه‌های غار وزمه کرمانشاه، چگاسفلی خوزستان ، لیارسنگ‌بن گیلان، بازه‌هور خراسان، چهرآباد زنجان، سگزآباد قزوین، امیرآباد تهران با بازه زمانی از دوره پارینه سنگی میانی، هزاره چهارم پ.م.، عصر مفرغ، عصر آهن و دوره ساسانی را پوشش می‌دهد. این نمایشگاه در اسفند ماه سال گذشته همزمان با برگزاری هفدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان‌شناسی گشایش یافت.

یکی ازمهم‌ترین اشیاء شاخص این نمایشگاه یک دندان انسان است که بیش از ۴۰ هزار سال قدمت دارد و در اواخر دهه ۱۳۷۰ در غار وزمه در نزدیکی شهر اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه کشف‌شده است .او افزود: بررسی میکرو سی‌تی‌اسکن این دندان نشان داد که مربوط به انسان نئاندرتال است، این کشف برای اولین بار به‌طور قاطعی ثابت کرد که انسان نئاندرتال در ایران هم می‌زیسته است. وی در ادامه افزود از دیگر اشیای شاخص این نمایشگاه استل‌های سنگی چگاسفلی که کهن‌ترین استل‌های منقوش پیش‌ از تاریخ ایران است، پیکره‌های شیشه‌ای دوره اشکانی به شکل لاک‌پشت و مشت گره کرده از محوطه لیارسنگ‌بن، پارچه‌ها، دست‌کش چرمی معدن چهرآباد زنجان و گچبری‌های ساسانی بازه‌هور خراسان متعلق به قرن پنجم میلادی که نمایشگر از شکار ، بزم و…. بوده که دیواره های یک تالار ستوندار را می آراستند، که پیشتر مشابه آن در بندیان دره‌گز شناسایی شده بود.

مجدد تاکید می‌گردد بازدیدکنندگان گرامی پیش از مراجعه به موزه ملی ایران پروتکل یاد شده را به دقت مورد مطالعه قرار داده و نسبت به بازدید در مسیرهای از پیش تعیین شده و به نشانه گذاری های نصب شده توجه نمایند.

این نمایشگاه واقع در ساختمان موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران  تا اطلاع  ثانوی همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ پذیرای علاقمندان خواهد بود.

*پروتکل ویژه بازدید در زمان بحران کرونا موزه ملی ایران

بازدیدکننده گرامی

  این پروتکل برای مدت زمان بحران بیماری کرونا  تدوین شده و به طور متناوب این نسخه به روز خواهد شد. پیش از برنامه­ریزی برای بازدید از موزه ملی ایران موارد زیر را مطالعه کرده و لطفا در اجرای آن کوشا باشید.

۱-تهیه بلیت به صورت اینترنتی از طریق سایت تفریحاتی http://tafrihati.com و اپلیکیشن تاپ با وقت قبلی  صورت می‌گیرد. ورود به موزه‌ها تنها با تعیین زمان از قبل امکان‌پذیر است.

  ۲- بلیت‌ها دارای نوبت مشخص هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت گردد. در زمان شیوع کرونا تعیین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت­های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می­نمایند نیز ضروری است. ارائه کارت و مدرک  معتبر در خصوص بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت ضروری است.

  ۳-بازدید بصورت نوبتی صورت می­گیرد و بازدیدکننده صرفا در زمان مشخص شده حق بازدید دارد. لذا توصیه می­شود با درنظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده تعیین و اقدام به تهیه بلیت نمائید. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را بعمل آورید.

 ۴- در صورت  تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده نمایید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

۵ – برای پیشگیری از انتقال بیماری­‌های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس  با کمک دستگاه تب­‌سنج از کلیه بازدیدکنندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می­پذیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۷/۵ درجه سانتی گراد و یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچ یک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

۶- چنانچه بازدیدکننده­ای مایل به رعایت قوانین و شیوه­‌نامه حاضر نباشد، می­‌تواند انصراف خود را از ادامه بازدید اعلام نماید.

۷- بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری فرمایید.

۸- بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و در حضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام نمایند.

۹- کلیه بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری بعمل آید.

۱۰- ورود و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی‌کننده به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

۱۱- مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت­‌های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.

۱۲- در طول مسیر بازدید علائم راهنمایی نصب شده است. نسبت به رعایت آن‌ها اقدام فرمایید.

۱۳- مسیر بازدید یک­طرفه است، و حرکت از یک نقطه آغاز و در خروجی­‌ها پایان می­یابد، لذا هرگونه بازگشت در مسیر با هر توجیهی امکان­پذیر نخواهد بود.

۱۴- فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

۱۵- فاصله ۵۰ سانتی‌متری از ویترین­‌ها، پایه­ های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می­‌شود که در شرایط حاضربا توجه به ضرورت رعایت  فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی­‌توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.

۱۶- هیچیک از آثار، ویترین­ها، پایه­‌های نگهدارنده ، موانع و… را لمس نکنید.

۱۷- چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود.در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

۱۸- موزه در این ایام از پذیرش گروه‌های بزرگ ( بیشتر از ۶ نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.

۱۹- بازدید به صورت انفرادی ، خانوادگی و گروه‌های کوچک ( کمتر از۶ نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش کودکان زیر ۶ سال معذور است.

۲۰- با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید ۱۹، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش‌های موردی پاسخگو خواهند بود.

۲۱- جهت پیشگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹، بروشور در دسترس  قرار نمی­گیرد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی‌دی‌اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما  همچنین می­توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.

۲۲- کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

۲۳- فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است

۲۴- پس از استفاده از سرویس‌ها ی بهداشتی دست‌های خود را طبق پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید.

۲۵- جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست­ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می­‌شود. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

۲۶ – قبل از ورود به موزه، دستورالعمل­‌های وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با  کرونا و سازمان  بهداشت جهانی را مطالعه کنید .

۲۷- با توجه به شرایط خاص توصیه می‌شود پیش از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به وبگاه موزه ملی ایران به نشانی http://irannationalmuseum.ir  مراجعه نمایید.

 حفاظت از میراث فرهنگی مسئولیت مشترک ماست در این اقدام همگام باشیم. امیدواریم پس از پایان بحران بیماری کرونا میزبان شما علاقمندان در مـوزه مـلی ایـران باشیم.

مکان‌های منتخب قابل بازدید عبارتند از :

الف.”نمایشگاه کشفیات باستان‌شناسی سال ۹۸” از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۸ به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.

ب. موزه ایران باستان” از آغاز دوره عیلامی تا پایان دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۹ به بعد آماده بازدید خواهد بود.

ج.برای صیانت از آثار موزه‌ای و آماده‌سازی زیر ساخت‌های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می‌گیرد و با محدودیت‌های بازدید در موزه روبرو هستیم. بازگشایی سایر قسمت‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

جدول نوبت بازدیدها

نوبت ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷
ساعت بازید ۹:۰۰

تا

۱۰٫۰۰

۱۰:۳۰

تا

۱۱:۳۰

۱۲:۰۰

تا

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

تا

۱۴:۳۰

۱۵:۰۰

تا

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

تا

۱۷:۳۰

۱۸:۰۰

تا

۱۹:۰۰

Scroll