• بازگشت آثار نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا  به سرزمین مادری

آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا، گزیده‌ای از موزه باستان‌شناسی الیکانته پس از یک دوره ده ماهه نمایش با رعایت کلیه استاندارهای موزه ای ساعت ۱۴:۳۰ چهارشنبه اول مرداد ۱۳۹۹ به سلامت به موزه باستان شناسی الیکانته بازگردانده شد.

جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران با اعلام این خبر در خصوص پیامدهای ناشی از شیوع بیماری کرونا بر این نمایشگاه گفت: طبق با برنامه تدوینی اولیه تاریخ پایان نمایشگاه ۲۶ فرودین ۱۳۹۹ اعلام شده بود، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی رسمی موزه ها از ۲۹ اسفندماه، نمایشگاه مذکور نیز تعطیل شد‌.

نوکنده ادامه داد: بخاطر نبود پرواز و مشکلات ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹، بازگشت اشیا در موعد مقرر امکان پذیر نشد و دو موزه تصمیم گرفتند که بیمه نمایشگاه را تا تابستان سال جاری تمدید و در شرایط مناسب با حضور نمایندگان دو موزه  نسبت به جمع آوری آثار و بسته بندی و انتقال آن اقدام نمایند. در تیرماه نیز طرف اسپانیایی اعلام کرد که امکان اعزام نمایندگان موزه آلیکانته برای بازگشت آثار وجود ندارد و دو طرف  موافقت کردند  که جمع آوری آثار بدون حضور نمایندگان موزه باستان شناسی آلیکانته و تعیین وضعیت آثار از سیستم مجازی و برخط صورت گیرد.

رئیس کل موزه ملی ایران اضافه کرد: این عملیات یعنی جمع آوری آثار از ویترین ها، کنترل وضعیت آثار و تایید گزارش وضعیت و بسته بندی آثار انجام و جعبه ها با حضور نماینده گمرگ جمهوری اسلامی در محل موزه کنترل و پلمپ شد. نوکنده ادامه داد: در نهایت آثار با همراهی اسکورت پلیس راهور، ناجا و یگان حفاظت موزه ملی ایران به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل و در بامداد پنج شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹ با پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر به فرودگاه آمستردام و سپس از آنجا به موزه باستان شناسی الیکانته انتقال یافت.

نوکنده در خصوص استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه اسپانیا در تهران بالغ بر۵۴۶۷۲ نفر ( ایرانی ۳۵۷۳۸ و نا ایرانی ۱۸۹۳۴ ) بازدید کننده داشت و موزه ملی ایران امیدوار بود که در ایام نوروز میزبان بازدیدکنندگان بسیاری از این نمایشگاه باشد، اما متاسفانه با توجه به همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن موزه ها، نمایشگاه این اقبال را نیافت.

وی به ابتکار بهره مندی از فضای مجازی برای معرفی نمایشگاه اشاره کرده و گفت: موزه ملی ایران در کنار پیوستن به پویش # موزه‌ها را در _ خانه _ببینید” بازید  مجازی از نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا را فراهم نموده و اپلیکیشن آراوین فرصتی ارایه داد تا علاقمندان  از آن طریق از نمایشگاه بازدید کنند.

جبرئیل نوکنده خاطر نشان ساخت: در پی این رویداد موفق فرهنگی و با توجه به اینکه موزه الیکانته دارای دانش و تجربیات بسیار ارزشمندی در راه اندازی سایت-موزه باستان شناسی است، امیدواریم  در آینده این همکاری تداوم یافته و بتوانیم از تجربه طرف اسپانیایی برای جذب و جلب گردشگران فرهنگی بهره گیریم.

۳۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا، گزیده موزه باستان شناسی الیکانته توانست تصویر روشن و گویایی از فرهنگ کهن اسپانیا  و پیشینه ارتباط دو کشور را ارائه کند. کاتالوگ ۳۱۱صفحه ای نمایشگاه نیز مشتمل بر مجموعه ای از مقالات علمی، نخستین کتاب به زبان فارسی درباره میراث باستان شناسی اسپانیا محسوب می شود.

برگزاری همایش علمی باستان شناسی اسپانیا با حضور مدیر و کارشناسان موزه الیکانته، اساتید دانشگاه الیکانته از برنامه های علمی موفق این نمایشگاه بوده و همچنین برگزاری نمایشگاه نقاشی و کارگاه های هنری کودکان، بازدیدهای تخصصی گروه های مختلف از جمله روز خبرنگار، روز جهانی معلولین، تهران‌گشت، دانش آموزان مدارس خارجی و … از برنامه های جانبی آن بود.

شایان ذکر است این نمایشگاه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران با حضور دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ادواردو لوپس بوسکتس، سفیر اسپانیا در تهران، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، محمد حسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی، جوسپ آلبرت کورتس، مدیرعامل بنیاد موزه باستان شناسی الیکانته، مانوئل اولسینا دومنچ، رییس موزه باستان شناسی آلیکانته، جبرییل نوکنده، رییس کل موزه ملی این و دیگر مقامات ایرانی و اسپانیایی، پیشکسوتان و دوستداران میراث فرهنگی در سالن همایش های موزه ملی ایران گشایش یافت.

یادآور می گردد موزه ملی ایران نیز نمایشگاه “ایران مهد تمدن” را از ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ تا ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ در موزه الیکانته برگزار نمود .

 

Scroll