• بدرقه آثار “نمایشگاه هلند”، استقبال از “نمایشگاه گزیده آثار اسپانیا” و بازگشت آثار نمایشگاه “ایران: مهد تمدن” در موزه ملی ایران

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران و به نقل از جبرییل نوکنده رییس کل این موزه: تمامی آثار امانی نمایشگاه “باستان شناسی و هنر سرزمین هلند” که از ۱۰ مهر ۱۳۹۷ تا ۹ مرداد ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران در معرض نمایش بود، بامداد پنج شنبه ۲۱ شهریور ماه سال جاری به مبدا اصلی خود یعنی موزه درنتس در شهر آسن بازگردانده شدند.
وی در خصوص نمایشگاه مذکور اظهار داشت: این نمایشگاه موفق شد پیشینه ۵۰ هزارساله سرزمین هلند را برای بازدیدکنندگان در طیف های مختلف روایت نماید. نوکنده ادامه داد: برگزاری برنامه های جنبی از جمله کارگاه های بازدید تخصصی و هنری کودکان و نوجوانان وبرپایی نمایشگاه محصول این کارگاه ها از دیگر فعالیت های ارزنده همزمان با نمایشگاه بودند.

نوکنده همچنین اعلام کرد: نمایشگاه “ایران : مهد تمدن” که برنده بهترین عنوان نمایشگاهی موزه های جهان شد شامگاه دیروز پنج شنبه به میهن بازگشت.

وی در ادامه گفت: با اتمام زمان برگزاری نمایشگاه ” ایران: مهد تمدن” درموزه باستان شناسی آلیکانته تمامی ۱۹۶ قلم آثار شامگاه پنج شنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸ از اسپانیا وارد ایران شده و پس از طی تشریفات گمرکی با همراهی اسکورت پلیس پیشگیری، یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به موزه ملی ایران انتقال داده شدند.

نوکنده افزود: این مجموعه در مرحله اول سفر از تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ در موزه درنتس هلند به نمایش درآمده و پس از ۵ ماه فعالیت چشمگیر، موفق به جذب بیش ۱۱۵ هزار بازدیدکننده و همچنین کسب مقام اول بهترین عنوان نمابشگاه های موزه ای سال ۲۰۱۸ در جهان گردید. سپس در پی درخواست موزه باستان شناسی الیکانته اسپانیا نمایش بعدی خود را از ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ در این موزه آغاز کرده و در آنجا نیز تا دهم شهریور ۱۳۹۸ به آمار بازدید بیش از یکصدهزار نفر دست یافت.

نوکنده همچنین اعلام داشت: آثار منتخب نمایشگاه متقابل موزه باستان‌شناسی الیکانته در تهران تحت عنوان “میراث باستان شناسی اسپانیا ” به همراه آثار نمایشگاه “ایران: مهد تمدن” وارد تهران شد. روز شنبه ۲۳ شهریور عملیات چیدمان آثار در محل نمایشگاه آغاز و در روز یکشنبه ۳۱ شهریور شاهد گشایش این نمایشگاه کم نظیر با حضور مقامات سیاسی و چهره های فرهنگی و هنری کشور خواهیم بود.

وی در خصوص آثار منتخب موزه آلیکانته افزود: این مجموعه حاوی ۳۰۰ اثر مانند پیکره، نقش برجسته، ظروف سفالی، تابلو نقاشی، و غیره است که تاریخ سرزمین باستانی اسپانیا در شرق دریای مدیترانه را از دوره های مختلف پیش از تاریخ تا سده های اخیر بازگو می کنند.

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش
https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

 

Scroll