• خداحافظی باشکوه نمایشگاه “ایران: مهد تمدن” از مردم اسپانیا

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران نمایشگاه “ایران: مهد تمدن” که از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ کار خود را در موزه باستان شناسی الیکانته آغاز کرده بود، بعدازظهر دیروز ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۸ به کار خود پایان داد.

جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: “ایران: مهد تمدن” با جذب ۱۰۱۱۰۸ نفر بازدیدکننده اسپانیایی و سایر ملل توانست در شمار نمایشگاه های پربازدید و مورد توجه درموزه باستان شناسی الیکانته قرار بگیرد.

وی در ادامه گفت: با توجه به این که نمایشگاه “ایران: مهد تمدن” روایتگر ۲۰۰ هزار سال پیشینه فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایران است، بی تردید توانسته موجبات آشنایی و تحسین بازدیدکنندگان را با سرزمین ایران به عنوان بخشی از میرات مشترک جهانی فراهم آورد.

طبق گفته نینا رضایی رییس اداره معرفی و آموزش موزه ملی ایران: بازدید از نمایشگاه در روز آخر آن رایگان بود و موزه آلیکانته یکی از شلوغ ترین و به یادماندنی ترین روزها را تجربه کرد.

وی علاوه بر غنای مجموعه به نمایش در آمده، از دیگر دلایل موفقیت نمایشگاه را  طراحی عالی فضاهای نمایش و استفاده از شیوه های مختلف شنیداری و دیداری ارزیابی کرده و گفت: آیین گشایش، نحوه نمایش آثار، انجام برنامه های جانبی همچون نشست های تخصصی درباره تاریخ و فرهنگ ایران، موسیقی سنتی ایرانی، چاپ کاتالوگ نفیس و… از دیگر عوامل قابل ذکر است.

رضایی در ادامه افزود: در این نمایشگاه ۱۹۶ اثر از بیش از ۶۰ مکان باستانی ایران برای نمایش انتخاب شد که از نظر قدمت زمانی شامل آثاری از دوران پارینه‌سنگی تا اسلامی (دوران صفوی) بود. قدیمی ترین اثر به نمایش در آمده ابزاری سنگی از غار دربند رشی در گیلان با قدمتی بیش از دویست هزار سال بود. غنای این مجموعه بیانگر این است که سرزمین پهناور ایران با صدها هزار سال پیشینه فرهنگی و بیش از پنج هزار سال پیشینه تمدنی نقشی مهم در شکل‌گیری تاریخ تمدن بشری داشته است. در این نمایشگاه تلاش شد در انتخاب آثار بر دوره های فرهنگی که کمتر امکان معرفی در نمایشگاه‌های خارجی را داشته‌اند، تمرکز شود تا بتوان تصویری نو از پیشینه و روند شکل‌گیری فرهنگ‌های کهن ایران به بازدیدکنندگان ارائه کرد.

رضایی در خاتمه گفت: در آینده ای بسیار نزدیک با همراهی کارشناسان اعزامی، همه آثار با رعایت تمامی ضوابط قانونی به کشور بازمی گردند.

لازم به ذکر است موزه ملی ایران بزودی میزبان نمایشگاه “باستان شناسی اسپانیا، گزیده موزه باستان شناسی الیکانته ” خواهد بود؛ اخبار تکمیلی در این خصوص در روزهای آتی اعلام خواهد شد.

 

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش

https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

Scroll