• دیدار سفیر سوییس در ایران با رییس کل موزه ملی ایران

دیدار سفیر سوییس در ایران با رییس کل موزه ملی ایران
مارکوس لایتنر: نگهداری آثار تاریخی-فرهنگی قاچاق و سرقتی در کشور سوییس جایگاهی ندارد
مارکوس لایتنر سفیر سوییس در ایران با جبرئیل نوکنده رئیس‌کل موزه ملی ایران ظهر روز سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ در محل این موزه دیدار و گفت‌وگو کرد.
جبرییل نوکنده ضمن خوشامدگویی به مارکوس لایتنر به معرفی مختصری از تاریخچه موزه ملی ایران و فعالیت‌های آن در سطوح داخلی و بین المللی پرداخت وگفت: با توجه به شرایط کرونایی از بستر مجازی موزه‌ها با یکدیگر مرتبط هستند و در همین راستا بسیار مشتاقیم تا همکاری‌های خود را با موزه های سوییس گسترش دهیم و به سابقه همکاری موزه ملی ایران با سوییس از جمله به برگزاری نمایشگاه ” هفت هزار سال هنر ایران ” اشاره نمود.
نوکنده در ادامه از همکاری‌های کشور سوییس در بازگشت آجرهای استردادی محوطه قلایچی بوکان سپاسگزاری کرده و در شرح این آثار گفت: آجرهای بوکان متعلق به ۹۰۰ تا ۷۰۰ پیش از میلاد و متعلق به فرهنگ مانا است و این اقدام، بازگرداندن بخش مهمی از تاریخ کشور ایران به شمار می آید که منجر به حمایت و صیانت بخشی از میراث بشری شده است. در این راستا وی از برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان ” آجرهای استردادی محوطه قلایچی بوکان ” در موزه ملی ایران در آینده خبر داد. رییس کل موزه ملی ایران ضمن قدردانی مجدد از اهتمام سفیرسوییس در استرداد آثار تاریخی و فرهنگی، خواستاراستمرار این تلاش های فرهنگی بشر دوستانه شد.
در ادامه نوکنده مارکوس لایتنر را به شرکت در جشنواره مجازی اقوام ایرانی استان گلستان دعوت کرده تا به معرفی فرهنگ محلی مناطق مختلف سوییس در این رویداد فرهنگی بپردازد، این پیشنهاد با استقبال سفیر سویس مواجه شد. نیلوفر یزدی کارشناس حوزه بین الملل وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی نیز در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه نمود.
مارکوس لایتنر در ابتدای سخنان خود بازگشایی موزه‌ها را در پی تعطیلی ناشی از همه گیری کرونا تبریک گفته و بازگشت مجموعه آجرهای قلایچی بوکان را مایه مباهات و خرسندی کشورش اعلام داشته و اظهار داشت: این رخداد برای من و کشورم بسیار مهم و رضایت بخش است، چرا که بر این باوریم نگهداری آثار تاریخی-فرهنگی قاچاق و سرقتی در کشور سوییس جایگاهی ندارد.
وی از برگزاری نمایشگاه ” آجرهای استردادی محوطه قلایچی بوکان” ابراز خشنودی کرده و گفت : فرصت مناسبی است تا مردم از نزدیک این دستاورد بزرگ فرهنگی را بازدید کرده و سفارت سوییس در تهران از برگزاری این رویداد مهم حمایت خواهد کرد. لایتنرهمچنین از پیشنهاد گسترش روابط همکاری های موزه‌ای ایران و سوییس استقبال کرده و قویا تاکید کرد: برای نقش موزه ها در تامین صلح جهانی ارزش بسیاری قائلیم و سفارت سوییس در فراهم کردن شرایط لازم برای توسعه روابط و همکاری‌ موزه‌های دو کشور تلاش ویژه‌‌ای خواهد داشت. او با بیان اینکه داوطلب ادامه فعالیت برای بازگشت آثار به یغما رفته تاریخی و فرهنگی ایرانی به کشور است گفت: در این خصوص آمادگی کامل داشته، در شناسایی و بازگشت موارد مشابه محموله قلایچی بوکان از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
در ادامه حمید وکیل‌باشی مدیر موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران ضمن خوشامدگویی به معرفی این مجموعه پرداخت و با اشاره به تخصصی بودن آن در حوزه آبگینه و سفالینه ایران آمادگی خود را برای همکاری‌های مشترک موزه‌ای با همتایانش در سوییس اعلام کرد. سفیر سوییس در تهران این موزه را یکی از زیباترین بناهای ایرانی خوانده و از موارد مطرح شده استقبال کرد.
درپایان این نشست جبرییل نوکنده تعدادی از انتشارات موزه ملی ایران را به رسم یادبود به مارکوس لایتنر اهدا نمود.

Scroll