• موزه ملی ایرلند و موزه ملی ایران : تلاش در جهت ایجاد روابط بین موزه ای
چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ لین اسکارف رییس موزه ملی ایرلند به همراه اودری وایتی رییس بخش مخازن و آموزش این موزه در یک وبینار با جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران و فریدون بیگلری معاون فرهنگی در خصوص امکان همکاری های مشترک موزه ای به بحث و تبادل نظر پرداختند. این جلسه به پیشنهاد سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین برگزار شد تا طرفین ظرفیت های همکاری خود را مطرح نمایند.
در ابتدای این نشست مجازی جبرییل نوکنده اعلام آمادگی همه جانبه موزه ملی ایران را برای انجام پروژه های مشترک فرهنگی اعلام داشته و پس از آن فریدون بیگلری به معرفی اجمالی موزه ملی ایران و فعالیتهای آن در سطح ملی و بین المللی پرداخت. اودری وایتی نیز موزه ملی ایرلند و فعالیتهای آنرا را معرفی کرد. در این جلسه لین اسکارف نیز تمایل موزه را درخصوص شروع برنامه ریزی برای فعالیت های مشترک فرهنگی اعلام داشت. از موارد مهم مطرح شده در این جلسه معرفی مجموعه آثار ایرانی در موزه ملی ایرلند بود که که بازه زمانی از دوره ساسانی تا سده های اخیر را دربرمی گیرد.
از موضوعات مهم مطرح شده امکان تهیه تفاهم نامه همکاری ها ی میان موزه ای بود که در خلال آن برگزاری نمایشگاه های مشترک مجازی و فیزیکی، کارگاه های آموزشی و تبادل تجربیات مشترک کارشناسان با یکدیگر، نشست های تخصصی .. شکل خواهد گرفت.
این نشست یک ساعته با اتخاذ تصمیم تدوین یک تقویم کاری مشترک برای سال آینده میلادی پایان یافت.
#موزه_ملی_ایران#موزه_ملی_ایرلند
Scroll