• نخستین رییس مرکز باستان‌شناسی ایران درگذشت.

دکتر فیروز باقرزاده نخستین رییس مرکز باستان‌شناسی ایران  در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

با کمال تاسف با خبر شدیم دکتر فیروز باقرزداده پنج‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ دارفانی را وداع گفت و جامعه باستان‌شناسی و میراث فرهنگی کشور بار دیگر عزادار گردید.

جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران، با ابراز اندوه فراوان درگذشت این فرهیخته پیشکسوت را به خانواده محترم ایشان، جامعه فرهنگ و هنر، خانواده بزرگ میراث‌فرهنگی، به ویژه جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری تسلیت گفته و از خداوند متعال برای روح بلند ایشان طلب آمرزش کرد.

جبرییل نوکنده در پاسداشت خدمات ارزنده زنده یاد فیروز باقرزاده گفت: بی شک میراث گرانبهای مدیر مدبر باستان‌شناسی و موزه ایران باستان در حافظه تاریخی این سرزمین مانا و جاودان خواهد ماند.

رییس کل موزه ملی ایران خاطر نشان کرد: تلاش ویژه برای ثبت سه اثر نخست ایران در فهرست میراث جهانی ( چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان اصفهان ) با همکاری زنده یاد دکتر شهریار عدل، راه‌اندازی آزمایشگاه حفاظت ومرمت آثار تاریخی فرهنگی، بسترسازی برای پژوهش‌های هدفمند باستان‌شناسی با حضور پژوهشگران داخلی و بین‌المللی، برگزاری کنگره‌های باستان‌شناسی، انتشار منظم نتایج پژوهش‌های باستان‌شناسی و لغو قانون تقسیم اموال و اشیای تاریخی فرهنگی در هیات‌های مشترک ایرانی و خارجی از خدمات ماندگار او در عرصه میراث فرهنگی است . علاوه بر این فیروز باقرزاده بنیانگذار مرکز باستان شناسی ایران بود و موزه ایران باستان در آن زمان زیر نظر این مرکز مدیریت می‌شد. ساماندهی و برنامه‌ریزی دقیق علمی و هماهنگی بین پژوهش‌های باستان ‌شناسی و مطالعات مواد فرهنگی موزه‌ای او سبب شد تا  از این دوره مدیریت او به عنوان  یکی از دوران درخشان باستان شناسی و موزه ایران باستان یاد کنند.

لازم به ذکر است فیروز باقرزاده نهم خرداد ۱۳۰۹ در تهران به دنیا آمد و در ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ در پاریس در گذشت.

 

Scroll