• نمایش یکی از “کهن ترن نقاشی های دیواری صدر اسلام” در موزه ملی ایران

بنا به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، نقاشی دیواری مشهور تپه تاکستان نیشابور در سالن اصلی موزۀ باستان شناسی و هنر دوران اسلامی در معرض دید عموم قرار گرفت.

طبق گفته جبرییل نوکنده رییس موزه ملی ایران: این اثر نفیس و منحصر به فرد پس از طی مراحل آسیب شناسی، حفاظت، مرمت و استحکام بخشی در تالار صدر اسلام موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران قرار گرفت. وی افزود این نقاشی رنگی روی گچ نمایشگر مرد سوار بر اسب با شاهینی بر دست و خرگوشی آویزان به زین است.

کرم میرزایی، مسئول موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران نیز در این خصوص گفت: نقاشی مرد قوشچی در واقع جزء کهن‌ترن نقاشی های دیواری پس از اسلام در ایران است که در هنگام کاوش های موزۀ متروپولیتن نیویورک در نیشابور کشف شد. این اثر نمایشگر یک صحنۀ شکار است مربوط به سدۀ سوم هجری قمری است و در محدودۀ تپۀ تاکستان نیشابور به دست آمد. وی افزود این نقاشی در کادر مربع مستطیلی با  بلندی۱۴۰ سانتی متر و پهنا۱۲۰ سانتی متر  ساخته شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: ساختار نقاشی سوار کار نیشابور صرف نظر از صورت مرد، با خطوط محیطی پر رنگ و قلمی محکم و استوار  بر روی گچ کشیده که یادآور نقش برجسته های دوره ساسانی است. بررسی های انجام گرفته بر روی این نقاشی نشان می دهد که سوارکار، افسار یک اسب را  با یک دست گرفته و  با آرامش مرکب خود را هدایت می کند . بر روی دست دیگر وی یک شاهین نشسته است.

طبق گفته میرزایی: نقاش، اسب را  که در حال تاختن است، واقعگرایانه تر از سوار کار ترسیم کرده  و سوار را  با کلاهی قبه مانند بر سر، جبه ای ابریشمین بر تن، با اجزای لباس و تجهیزات و همچنین ساز و برگ بسیار غنی نشان داده است.

 مسئول موزه همچنین افزود: این مرد که چهرۀ اش تخریب شده دارای دو شمشیر و سه تسمۀ چرمی مرصع است که از کمربند وی آویخته است. روی زین اسب پوششی از پوست پلنگ با حاشیۀ گوهر نشان و جزئیات کاملی از نقش های آذینی بر روی جبه با گل های چهار برگ محاط شده در دوایر و نقش شبیه خط کوفی روی بازوبند دیده می شود.

میرزایی در خاتمه گفت: به اعتقاد پژوهشگران، این نقاشی، احتمالاً یکی از  امرای سامانی را به تصویر کشیده یا صرفاً یک نگارۀ نمادین با مضمون  سنت شکار در این دوره را یاداوری می کند.

لازم به ذکر می باشد، این اثر مربوط به دورۀ سامانیان است و به شمارۀ موزه ۳۲۸۱ در تالار صدر اسلام موزۀ باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

وبگاه موزه ملی ایران در پیام رسان سروش

https://sapp.ir/irannationalmuseum.official

Scroll