• پروتکل ویژه بازدید موزه ملی ایران (بحران کرونا)

پروتکل ویژه  موزه  ملی ایران در زمان  ویروس فراگیر کرونا

بازدیدکننده گرامی

  این پروتکل برای مدت زمان بحران ویروس کرونا  تدوین شده و به طور متناوب به روز خواهد شدپیش از برنامه­ریزی برای بازدید از موزه ملی ایران موارد زیر را مطالعه کرده و لطفا در اجرای آن کوشا باشید.

۱ بلیت ورودی را از طریق اینترنت  ازسایت تفریحاتی و یا با اپلیکیشن تاپ و با تعیین وقت و روز بازدید  تهیه کنید. ورود به موزه‌ها تنها با توجه به زمان تعیین شده بازدید امکان‌پذیر است.

   ۲-  بلیت‌ها دارای نوبت مشخص هستند وترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت گردد. در زمان شیوع کرونا تعیین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت­های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می­نمایند نیز ضروری است. ارائه کارت و مدرک  معتبر در خصوص بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت ضروری است.

  ۳ بازدید بصورت نوبتی صورت می­گیرد و بازدیدکننده صرفا در زمان مشخص شده حق بازدید دارد. لذا توصیه می­شود با درنظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده تعیین و اقدام به تهیه بلیت نمائید. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را بعمل آورید.

   ۴– در صورت  تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده کنید هنگام ورود و درصورت ازدحام، فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

۵- برای پیشگیری از انتقال بیماری­های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس  با کمک دستگاه تب­سنج از کلیه بازدیدکنندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران انجام خواهد گرفت. بنابراین از ورود افراد با درجه حرارت بدن بالاتر از ۵/۳۷ درجه سانتی گراد و یا علائم  سرفه یا آبریزش بینی به موزه جلوگیری خواهد شد.

 ۶ رعایت نکردن  مقررات این پروتکل از سوی بازدید کننده به معنی انصراف وی از بازدید موزه است.

۷ بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری فرمایید.

 

۸ بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و در حضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام نمایند.

۹ برای ورود به موزه، کلیه بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن روکش کفش هستند  تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری شود.

۱۰- پس از پایان بازدید و خروج از سالن نمایش موزه انداختن روکش پلاستیکی کفش، و در صورت  تمایل،   دستکش و ماسک یکبار مصرف در سطل مخصوص الزامی است.

۱۱– حمل و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی‌کننده در موزه به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

۱۲- مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت­های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.

۱۳- در طول مسیر بازدید علائم راهنمایی  نصب شده است. به آنها دقت کرده و آنها را رعایت کنید.

۱۴- مسیر بازدید یک­طرفه است، و حرکت از یک نقطه آغاز و در خروجی­ها پایان می­یابد، لذا هرگونه بازگشت در مسیر با هر توجیهی امکان­پذیر نخواهد بود.

۱۵- فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

۱۶- فاصله ۵۰ سانتی‌متری از ویترین­ها، پایه­های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می­شود که در شرایط حاضربا توجه به ضرورت رعایت  فاصله اجتماعی و سلامت آثار دسترسی به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید میسر نیست.

۱۷ هیچیک از آثار، ویترین­ها، پایه­های نگهدارنده ، موانع و را لمس نکنید.

۱۸ چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه موظف  به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

۱۹- موزه در این ایام از پذیرش گروه‌های بیش از ۶ نفر  معذور است. رزرو و ثبت نام  گروه های بزرگتر تا اطلاع ثانوی پذیرفته نخواهد شد.

۲۰– بازدید به صورت انفرادی ، خانوادگی و گروه‌های کوچک ( کمتر از۶ نفر) تعریف شده است و تا اطلاع ثانوی کودکان زیر ۶ سال پذیرفته نخواهند شد.

۲۱– با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید-۱۹، راهنمایان موزه شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش‌های موردی پاسخگو خواهند بود.

 

۲۲– جهت پیشگیری از شیوع ویروس کووید-۱۹، بروشور در دسترس  بازدید کنندگان قرار نمی­گیرد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی‌دی‌اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما  همچنین می­توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.

۲۳- کافه و رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

۲۴- فروشگاه موزه باز است و در این مکان  تا اطلاع ثانوی کالاها را لمس نکنید و برای خرید از پول نقد استفاده نکنید. ماسک و دستکش برای خرید در فروشگاه موجود است.

۲۵ پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی دست‌های خود را طبق پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید.

۲۶ جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی است.  پس از اقامه نماز دست­ها را شسته یا ضدعفونی کنید. همچنین تاحد ممکن فاصله یک متری از دیگر نمازگزاران در نمازهای انفرادی رعایت کنید. توصیه می­شود. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

۲۷- قبل از ورود به موزه، دستورالعمل­های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با  کرونا و سازمان  بهداشت جهانی را مطالعه کنید .

۲۸ با توجه به شرایط خاص توصیه می شود پیش از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به  وبگاه موزه ملی ایران به نشانی http://irannationalmuseum.ir/fa  مراجعه نمایید.

۲۹- بازدیدکنندگانی که برای پژوهش به موزه مراجعه می کنند نیز لازم است کلیه پروتکل های لازم را رعایت کنند.

 حفاظت از میراث فرهنگی مسئولیت مشترک همه ما است. در این اقدام کوشا باشیم. امیدواریم پس از پایان بحران ویروس کرونا ( کووید-۱۹ ) میزبان شما علاقمندان در مـوزه مـلی ایـران باشیم.

مکان‌های منتخب قابل بازدید عبارتند از :

۱).نمایشگاه کشفیات باستان‌شناسی  سال ۹۸” از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۸ آماده بازدید است. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.

۲).” موزه ایران باستان” از آغاز دوره عیلامی تا پایان دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۹ باز و آماده بازدید است.

۳٫   برای صیانت از آثار موزه‌ای و آماده‌سازی زیر ساخت‌های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می‌گیرد و به این دلیل با محدودیت‌های بازدید در موزه روبرو هستیم. بازگشایی سایر قسمت‌ها در آینده اعلام خواهد شد.

 

 

جدول نوبت بازدیدها 

نوبت

 

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

۸

۹

ساعت بازید

 

۹٫۰۰ تا۱۰٫۰۰

۱۰٫۰۵ تا۱۱٫۰۵

۱۱٫۱۰-۱۲٫۱۰

۱۲٫۱۵ تا ۱۳٫۱۵

۱۳٫۲۰ تا ۱۴٫۲۰

۱۴٫۲۵٫۱۳٫۲۵

۱۵٫۳۰ تا ۱۶٫۳۰

۱۶٫۳۵  تا ۱۷٫۳۵

۱۷٫۴۰ ۱۸٫۴۰

 

 

Scroll