• کاوشگر تپه های جعفرآباد، جوی و بندبال درگذشت

دکتر ژنویو دولفوس، باستان شناس فرانسوی و کاوشگر تپه های جعفرآباد، جوی و بندبال (خوزستان) روز شنبه هشت شهریور در سن ۸۲ سالگی درگذشت. دولفوس در اوایل دهه چهل خورشیدی پس از پیوستن به مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه، پژوهشهای میدانی باستان شناسی را در سوریه و فلسطین آغاز و در اواخر این دهه بعنوان معاون ژان پرو به هیات کاوش‌های شوش در ایران پیوست. دولفوس علاوه بر پژوهش‌های میدانی متعدد خود در غرب آسیا، در انتشار پانزده مجلد از گزارش‌های هیات پژوهشهای باستان شناسی فرانسه در ایران نقش مهمی ایفا کرد و علاوه بر این وی به مدت ده سال سردبیری مجله پالئورینت را به عهده داشت. با اینکه دکتر دولفوس در چند دهه گذشته در اردن به فعالیتهای میدانی باستان‌شناسی خود ادامه داد، اما همچنان ایران و دوستان ایرانی را به یاد داشت و همواره با سخاوت آماده کمک به دانشجویان و علاقمندان باستان شناسی ایران بود. در سالهای اخیر متاسفانه به علت بیماری و مشکلات جسمانی مرتبط به آن روزهای بسیار سختی را سپری کرد و سرانجام صبح شنبه گذشته چشم از جهان فروبست.
موزه ملی ایران درگذشت این پژوهشگر سخت کوش را به خانواده، دوستان، شاگردان پیشین، همکاران و جامعه باستان شناسی تسلیت می گوید.
برخی از یافته های کاوش تپه های جعفرآباد، بندبال و جووی در گالری دوره نوسنگی موزه ایران باستان در معرض دید علاقمندان است.

 

Scroll