• بشقاب سیمین رشی به سرزمین مادری برگشت.
با موافقت وزیر میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع‌دستی بشقاب سیمین رشی به گیلان منتقل شد.
جبرئیل نوکنده  رییس کل موزه ملی ایران گفت: یک بشقاب سیمین زراندود در سال ۱۳۷۲ در روستای رشی، رودبار گیلان بصورت اتفاقی کشف  و به موزه رشت منتقل شد. این شی در اوایل دهه هفتاد خورشیدی به سرقت رفت و بعد از پیگیری توسط پلیس اینترپل در لندن کشف  و در آبان ماه سال ۱۳۷۳ به کشور بازگردانده شد و تاکنون در موزه ملی ایران  نگهداری می شد.
این شی در نمایشگاه‌های متعدد خارجی از جمله در تور نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایران در موزه‌های متعدد اروپایی به نمایش درآمده است.
نوکنده افزود : بشقاب متعلق به اواخر دوره ساسانی ( قرون ۶ و  ۷ میلادی ) است که دارای پایه حلقوی در زیر است و رویه بیرونی آن، صاف و دارای خوردگی زیاد است. نقوش برجسته روی بشقاب با کنده کاری زمینه ایجاد شده است و فقط مدال کوچک در وسط بشقاب، جداگانه ساخته و به آن افزوده شده است. نوکنده در ادامه گفت: هنرمند داخل بشقاب را مانند دریایی به تصویر در آورده که پر از ماهی، اردک و موجودات افسانه‌ای است. وی گفت در چهار گوشه لبه بیرونی یک قایق با دو ماهیگیری دیده می‌شود. برخی از ماهیگیرها، پاروهای بلندی برای به حرکت درآوردن قایق و برخی قلاب یا تور برای شکار ماهی در دست دارند و ماهی در سبدهایی آویخته به پشت ماهیگیران یا درون قایق نگهداری می‌شوند. ماهیگیران بالاتنه ای برهنه دارند و فقط یکی از آنان به طور کامل لباس پوشیده و کلاهی نوک تیز بر سر دارد. چهار موجود افسانه‌ای بالدار شامل حیواناتی ( قوچ، اسب، شیر و بزکوهی) با بدن ماهی دور مدال مرکز بشقاب قرار گرفته اند. بر روی مدال، یک کبک دیده می‌شود که یکی از نقوش رایج در اواخر دوره ساسانی است. این نقشها در هنر فلزکاری منحصر به فرد است .
در پایان رییس کل موزه ملی ایران افزود با موافقت انتقال دائم این اثر توسط جناب آقای مهندس ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این بشقاب ساسانی از این پس در موزه رشت نگهداری و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
#موزه_ملی_ایران
#ایران_با_شکوه
#بشقاب_سیمین_رشی
#رشی_رودبار
#دوره_ساسانی
Scroll

ابزار دسترس پذیری