• فراق یک باستان‌شناس دیگر  در روز معلم
 در کمال تاسف و تالم با خبر شدیم امروز ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ در روز معلم باستان‌شناس پیشکسوت استاد احمد کبیری‌‌هندی جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیدار حضرت حق شتافت. این چهره‌ فرهیخته متولد ۱۳۲۴ در تهران و دانش‌آموخته رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران بود، ابتدا به استخدام  سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران درآمد  و سپس در سازمان میراث فرهنگی کشور  در امر  پژوهش باستان‌شناسیحفاظت و  مرمت محوطه و بناهای تاریخی مشغول خدمت شد. وی عضو هیئت مدیره و رییس کمیته اسناد و انتشارات ایکوموس ایران بود.
این استاد برجسته در کارنامه‌اش بررسی، کاوش و حفاظت و مرمت شهر حریره کیش، معبد آناهیتا کنگاور، بررسی و شناسایی آتار تاریخی شاه زند، بررسی دلازیان سمنان، کاروانسرای قصر بهرام،پژوهش درباره آثار تخت جمشید، آقامتگاه های میان راهی شاهی اصفهان-فرح آباد ساری. .. به یادگار گذاشت.
جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران با ابراز اندوه فراوان درگذشت این استاد پیشکسوت را به خانواده محترم ایشان، جامعه باستان‌شناسی کشور، خانواده بزرگ میراث فرهنگی و تمامی فرهنگ دوستان تسلیت عرض نموده و برا ی آن مرحوم علو درجات را نزد پروردگار باریتعالی و صبر جمیل برای بازماندگانش طلب کرد.
رییس کل موزه ملی ایران همچنین این واقعه ناگوار را ضایعه‌ای جبران ناپذیر برای عرصه میراث فرهنگی کشور و موجب تالم‌خاطر فراوان برای همکاران و دوستانش دانست. باستان شناسی که در پژوهش رویکرد حفاظت محور داشت نام و کارهای ارزنده او در حافظه تاریخی این مرز و بوم به نیکی یادگارخواهد ماند.
نامش جاودان و راهش پاینده
Scroll

بازدید از موزه ملی ایران تا اطلاع ثانوی امکانپذیر نیست

The Museum Will Remains Closed Until Further Notice